جلد سوم راهنمای حل مسائل سایکرومتری و تبرید: حل مسائل چیلر تراکمی و جذبی و پمپ حرارتی

حل مسائل چیلر تراکمی و جذبی و پمپ حرارتی

حل مسائل چیلر تراکمی و جذبی و پمپ حرارتی (جلد سوم راهنمای حل مسائل سایکرومتری و تبرید)

به گزارش کلید واژه از سری جزوات آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی که توسط دوست عزیزمان جناب مهندس مصطفی موسوی بر روی سایت قرار میگیرد اینک جلد سوم راهنمای حل مسائل سایکرومتری و تبرید: حل مسائل چیلر تراکمی و جذبی و پمپ حرارتی برای داوطلبان عزیز آماده شده است که میتوانند از لینک پایین صفحه تهیه کنند

مقدمه حل مسائل چیلر تراکمی و جذبی و پمپ حرارتی

با توجه به رویکردهای جدید دفتر مقررات ملی ساختمان در برگزاری جداگانه ی آزمون طراحی و نظارت، دست طراحان سوال برای طرح سوال های تخصصی تر و محاسباتی از مطالب خارج از مباحث ۲۲ گانه، سطح آزمون طراحی بالاتر رفته و نیاز به دانش تأسیساتی بیشتری دارد.
با توجه به زمان آماده سازی کمی که داوطلبان (عموماً به دلیل شاغل بودن) می توانند به این آزمون اختصاص دهند و با توجه به فاصله‌ی حداقل سه ساله ای که از فارغ التحصیلی داوطلبان می گذرد، از بسیاری از مطالب درسی فاصله گرفته اند. از طرفی برخی از مباحثی که در آزمون مطرح می شود مطالبی کاربردی تر هستند که در دانشگاه ها کمتر به آن پرداخته می شود.
مجموعه ی عوامل فوق ما را بر آن داشت که پس از دو جزوه ی موفق راهنمای حل مسائل سایکرومتری، ادامه ی مجموعه ی «راهنمای حل مسائل سایکرومتری و تبرید» را با سه جزوه ی مفصل و کاربردی حول مسائل تبرید تقدیم به داوطلبان و علاقه مندان کنیم.
در اولین جزوه از مجموعه ی تبرید (و سومین جزوه از مجموعه ی سایکرومتری و تبرید) به توضیح مفصل سیکل تبرید تراکمی و سپی حل مسائل محاسباتی چیلرتراکمی، جذبی و پمپ حرارتی پرداخته ایم. این جزوه در ۳ فصل، ۱۵ مثال (که ۱۳ تا از آن‌ها از مهم‌ترین سوالات آزمون‌های نظام مهندسی سال‌های اخیر است) با حل تشریحی و ۳ تمرین با حل آن‌ها تنظیم شده است. مسائل این جزوه بیشتر حول ضریب عملکرد (COP) چیلرها و پمپ حرارتی و محاسبه دبی آب عبوری از اواپراتور و کندانسور است.

فصل اول: یادآوری از ترمودینامیک

در این فصل مقدمه ای از ترمودینامیک به طور مختصر و در حد نیاز برای حل و درک مسائل مطرح می شود. مفاهیمی چون مایع و بخار اشباع، مایع متراکم و بخار سوپرهیت و غیره و همچنین نمودارهای دما فشار، فشار انتالپی و غیره یادآوری می شود.

فصل دوم: حل مسائل چیلر تراکمی

در این فصل به تشریح کامل سیکل تبرید تراکمی و نمودارهای ترمودینامیکی آن می پردازیم. سپس مفهوم ضریب عملکرد و کاربرد آن در چیلر تراکمی را مطرح می کنیم و سپس با تعداد زیادی مثال از آزمون های سال های گذشته، این مفاهیم برای داوطلب جا می افتد.
در این فصل برخی شاخص های بررسی عملکرد چیلر (COP، kw/ton، EER، SEER، IPLV) معرفی و روابط آن‌ها بیان شده است.
همچنین مرور مختصری بر سیکل تبرید جذبی (که در جزوه بعدی به طور مفصل به آن پرداخته ایم) خواهیم داشت و کاربرد ضریب عملکرد در چیلر جذبی را بیان می کنیم و با دو مثال خوب تالیفی فصل را به اتمام می رسانیم. در خلال این فصل چند تمرین با موضوع اثبات روابط مطرح شده آمده است که در انتهای فصل پاسخ آن ها به طورکامل داده شده است.

فصل سوم: حل مسائل پمپ حرارتی

با تعریف پمپ حرارتی تراکمی و جذبی و کاربرد ضریب عملکرد در آن، مجددا به سراغ مسائل حل چند مسئله می رویم. در انتهای فصل نیز تعریف مختصری از پمپ حرارتی جذبی خواهیم داشت.
تکمیلی: برای تسلط به مبحث چیلرها و تبرید، ضروری است که دو جزوه بعدی که معرفی شد را نیز مطالعه فرمایید. سوالات آزمون ترکیبی از این مباحث خواهند بود.

جزوات مرتبط:

از همین پکیج(پکیج راهنمای حل مسائل سایکرومتری و تبرید): جلد اول این پکیج با نام “مفاهیم سایکرومتری“.، مشخصه های هوا و حرارت ها محسوس و نهان با نمودارها، اشکال و معادلات ویژه آن ها به همراه ۱۰ مثال کاربردی و تشریحی از سال های گذشته آورده شده است. جلد دوم این پکیج با نام “حل مسائل ایرواشر و کویل و تهویه مطبوع” به طور کاملا مفصل به معرفی و حل مسائل ایرواشر، کولر آبی و گازی، کویل، اختلاط هوا، هواساز و فرآیندهای تهویه مطبوع می پردازد. جلد چهارم به تحلیل دقیق سیکل چیلر جذبی و اجزای اصلی و فرعی تشکیل دهنده آن و سپس معرفی کاربردی اجزاء اصلی چیلر تراکمی و انواع و مقایسه آن ها با یکدیگر و همچنین معرفی اجزاء فرعی و تکمیلی چیلر تراکمی می پردازد. همچنین در جلد پنجم مفاهیم برج خنک کن، پارامترهای طراحی، نحوه حل مسائل، انواع برج خنک کن، سختی گیر و محاسبات سختی گیر را آموزش می دهیم.

سایر پکیج ها: پکیج اول ارائه شده از همین نویسنده تحت عنوان “پکیج جزوات راهنمای حل مسائل تعویض و تخلیه هوا” که شامل سه جزوه راهنمای حل مسائل تعویض هوای طبیعی و مکانیکی، تخلیه هوا و هود آشپزخانه های تجاری و تعویض هوای پارکینگ و موتورخانه تبرید است. پکیج دوم ارائه شده از همین نویسنده تحت عنوان “پکیج راهنمای حل مسائل مبحث ۱۷” شامل سه جزوه راهنمای حل مسائل لوله کشی گاز و نوارپیچی و فواصل آن، دودکش و تأمین هوای احتراق است.

برای دیدن چند صفحه نمونه از جزوه جلد سوم: حل مسائل چیلر تراکمی و جذبی و پمپ حرارتی (دانلود نمونه)

برای خرید جلد سوم: حل مسائل چیلر تراکمی و جذبی و پمپ حرارتی در آزمون نظام مهندسی تأسیسات مکانیکی – نظارت و طراحی روی لینک خرید زیر کلیک کنید و بعد از خرید یک فایل pdf میتوانید دانلود کنید

دیدگاهتان را بنویسید