راهنمای حل مسائل سایکرومتری و تبرید – جلد اول (مفاهیم سایکرومتری)

راهنمای حل مسائل سایکرومتری و تبرید - جلد اول

راهنمای حل مسائل سایکرومتری و تبرید – جلد اول (مفاهیم سایکرومتری)

به گزارش کلید واژه از سری جزوات رشته تاسیسات مکانیکی اینک جزوه راهنمای حل مسائل سایکرومتری و تبرید – جلد اول (مفاهیم سایکرومتری) توسط جناب مهندس مصطفی موسوی آماده شده و برای داوطلبان در سایت قرار داده شده است،همچنین جزوات دیگه رشته را در پایین همین صفحه میتوانید ببینید

مقدمه راهنمای حل مسائل سایکرومتری و تبرید

بیش از نیمی از سوالات آزمون نظام مهندسی طراحی تأسیسات مکانیکی از مطالبی مطرح می شود که مستقیماً یا اصلاً در مباحث ملی ساختمان نیامده است. از آنجایی که کلیه داوطلبان این آزمون مهندسانی هستند که حداقل سه سال از اخذ مدرک تحصیلی شان گذشته و احتمالاً از درس و محیط آکادمیک اندکی فاصله گرفته اند. و از طرفی بسیاری از آنان شاغل هستند و فرصت کافی برای مطالعه ی مباحث خارج از مبحث و کتاب های پایه مکانیک را ندارند. لذا برای تسلط به این بخش مهم دچار مشکل می شوند.

مسائل خارج از کتابی که در آزمون طراحی مطرح می شود شامل مباحثی چون سایکرومتری، تبرید، پمپ ها، بادزن و غیره است که در عین ارتباط با یکدیگر، هریک موضوع شاخه ای از تأسیسات مکانیکی است و در نتیجه هریک در کتب مرجع مختلف به آن پرداخه شده است. لذا جهت خواندن کلیه این مباحث داوطلب مجبور به خرید چندین کتاب است که در هر کتاب تنها یک یا دو فصل مربوط به نظام مهندسی است و این امر هزینه های داوطلب را بالا می برد.

مسائل فوق انگیزه ما شد برای این که به مجموعه جزوات آزمون نظام مهندسی که اختصاص به راهنمای حل مسائل مطرح شده از متن مباحث و نشریات بود، بخش دیگری را نیز اضافه کنیم که ویژه مسائل مطرح شده در آزمون طراحی که خارج از منابع آزمون باشند تنظیم شده باشد.

اولین پکیج از این مجموعه اخصاص به راهنمای حل مسائل سایکرومتری و تبرید دارد که در قالب ۳ جزوه تنظیم شده است.

در این جزوه چه می خوانیم؟

جزوه حاضر اولین جزوه از این پکیج است که مطالب مقدماتی مربوط به دو جزوه دیگر را در خود جای می دهد. شامل دو فصل و ۱۰ مثال مهم و نکته دار از آزمون­های سال­های پیش و یک تمرین تألیفی مفصل (با پاسخ) است.

فصل اول

این فصل  خود دارای دو بخش است. در بخش اول کلیه تعاریف مورد نیاز نمودار سایکرومتریک به همراه معادل انگلیسی، علائم اختصاری، واحد اندازه گیری و روابط احتمالی آن ها بایکدیگر بیان شده اند. برای هر پارامتر شکلی که نشان دهنده خطوط ثابت آن پارامتر روی نمودار سایکرومتریک باشد آمده است و در شکلی جداگانه یک نمودار سایکرومتریک شماتیک  و جانمایی متغیر ها به صورت یکجا آمده و در کنار یکدیگر آمده است. در انتهای این بخش در قالب سه مثال از آزمون های سال های گذشته و یک تمرین، نحوه قرائت اعداد از روی سایکرومتریک و برخی مفاهیم آن مرور می شود. پاسخ تمرین به همراه نمایش نقاط آن روی نمودار سایکرومتریک در پیوست آمده است.

بخش دوم این فصل اختصاص دارد به تعاریف مقدماتی مورد نیاز مربوط به فرآیند تهویه مطبوع با آن ها سر و کار داریم از جمله حرارت محسوس و نهان اتاق،  نقطه شبنم کویل و غیره. که با یک مثال دیگر از آزمون سال های گذشت که به طور تشریحی حل شده و خطوط مربوط به آن نیز جهت تفهیم بهتر مسئله در یک منحنی سایکرومتری رسم شده است.

فصل دوم

در فصل دوم فرآیند های معروف بر روی هوا که به فرآیند های تهویه مطبوع نیز شهرت دارند تعریف و بررسی می شود. ابتدا هر فرآیند تعریف می شود، سپس علت و نحوه تغییر هر مشخصه هوا (دمای خشک، تر، رطوبت و غیره) در خلال فرآیند توضیح داده می شود. سپس موارد معروفی از آن فرآیند معرفی می شود و در نهایت نقاط ابتدا و انتهای فرآیند و مسیر آو و مشخصه های هوا در  این نقاط روی یک نمودار سایکرومتریک شماتیک ترسیم شده و لیستی از تغییرات مشخصه های هوا جهت مراجعه سریع داوطلب ارائه می شود.

پس توضیح کامل فرآیندها، طی ۶ مثال که همگی از آزمون سال های گذشته هستند و به طور کاملا تشریحی حل شده اند فرآیندهای مهم مرور می شود.

پیوست:

در پیوست دو جدول آمده که یکی میزان فشار هوا در ارتفاع های مختلف از سطح دریا را نشان می دهد و دومی فشار هوا در شهرهای بزرگ ایران را نشان می دهد. همچنین نمودار سایکرومتری ویژه برخی مثال ها و سه نمودار سایکرومتری مرجع با رزولوشن بالا در پیوست ارائه شده است.

جزوات مرتبط:

از همین پکیج(پکیج راهنمای حل مسائل سایکرومتری و تبرید): جلد دوم این پکیج با نام “حل مسائل ایرواشر و کویل و تهویه مطبوع”  به طور کاملا مفصل به معرفی و حل مسائل ایرواشر، کولر آبی و گازی، کویل، اختلاط هوا، هواساز و فرآیندهای تهویه مطبوع می پردازد. همچنین جلد سوم با نام حل مسائل چیلر تراکمی و جذبی و پمپ حرارتی در سایت موجود میباشد.

سایر پکیج ها: پکیج اول ارائه شده از همین نویسنده تحت عنوان “پکیج جزوات راهنمای حل مسائل تعویض و تخلیه هوا” که شامل سه جزوه راهنمای حل مسائل تعویض هوای طبیعی و مکانیکی، تخلیه هوا و هود آشپزخانه های تجاری و تعویض هوای پارکینگ و موتورخانه تبرید است. پکیج دوم ارائه شده از همین نویسنده تحت عنوان “پکیج راهنمای حل مسائل مبحث ۱۷” شامل سه جزوه راهنمای حل مسائل لوله کشی گاز و نوارپیچی و فواصل آن، دودکش و تأمین هوای احتراق است.

برای دیدن چند صفحه نمونه از جزوه راهنمای حل مسائل سایکرومتری و تبرید از اینجا دانلود کنید (دانلود نمونه)

برای خرید پکیج راهنمای حل مسائل سایکرومتری و تبرید در آزمون نظام مهندسی تأسیسات مکانیکی – نظارت و طراحی روی لینک خرید زیر کلیک کنید و بعد از خرید یک فایل pdf میتوانید دانلود کنید

4 دیدگاه برای ”راهنمای حل مسائل سایکرومتری و تبرید – جلد اول (مفاهیم سایکرومتری)“

 1. سلام وقت بخیر جزوه سایکومتریک یکی از دوستانم که خریده بودند به من هم دادند دیدم نوشتید استفاده نکنید اگر اشکالی را ازش بگم شما رضایت پیدا می کنید یا اینکه بخرم اشکال هم تمرین یک نقطه شماره ۳ عدد آنتالپی اشتباه است

  1. سلام
   شما هم باید خودتون خرید کنید
   و هر کسی برا خودش خرید میکنه چون برا این محصول زحمت کشیده شده

 2. من جزوه پکیج مسائل تبرید رو چند هفته پیش خریدم
  ۱۴۹تومن پول دادم اما الان نیست که دانلودش کنم؟چکار باید بکنم؟

  1. سلام
   معمولا همون لحظه دانلود میکنن
   بعدم لینکا به ایمیلتون ارسال شده
   لطفا پوشه اسپم و اینباکس ایمیلتونو چک کنید و مجدد دان کنید

دیدگاهتان را بنویسید