پکیج راهنمای حل مسائل مبحث ۱۹ ویرایش ۱۳۹۹

راهنمای حل مسائل مبحث نوزدهم

پکیج راهنمای حل مسائل مبحث نوزدهم

مبحث نوزدهم از مهم ترین مباحث مقررات ملی ساختمان است البته در صورت اجرایی شدن که هنوز فاصله زیادی با آن داریم. اما این مبحث حداقل در آزمون های نظام مهندس مورد توجه طراحان سوال است. به دلیل ماهیتی که این مبحث دارد، مبحثی فرارشته ای است که در کلیه ی رشته های آزمون نظام مهندسی مورد سوال قرار می گیرد.و در این مطلب پکیج راهنمای حل مسائل مبحث نوزدهم را برای شما عزیزان قرار داده ایم

مقدمه

این مبحث ماهیت یکپارچه ای دارد به طوری که فصل ها و پیوست های آن از یکدیگر مستقل نیستند و برای حل بسیاری از مسائل نیازمند تسلط همزمان به همه ی بخش های کتاب است. در ادامه ی جزوات مسئله محور این بار به سراغ این مبحث مهم و مفید رفته ایم. در این مبحث معمولا باید ابتدا ماهیت ساختمان از چندین لحاظ مشخص شود. کاربری آن، استفاده مداوم یا منقطع، میزان مصرف انرژی، استعداد بهره گیری از انرژی خورشیدی و غیره باید مشخص شوند. برخی از این مفاهیم در متن مبحث و برخی دیگر در پیوست ها قابل تعیین است. پس لازم است که داوطلب ابتدا انواع گروه بندی ساختمان ها را بشناسد، سپس از روش های گفته شده در مبحث نوزدهم به طراحی جدارها و عایق های آن بپردازد. از آنجایی که کل این مبحث درمورد صرفه جویی در انرژی است، آشنایی با مبانی انتقال حرارت نیز از بدیهیات تسلط بر این مبحث خواهد بود. در پکیج حاضر ما کلیه ی این نیازها را پاسخ داده ایم.

پیش از این در سه جزوه مطالب این مبحث را گرد آوری کردیم و خدمت داوطلبان عزیز ارائه داده بودیم که در پکیج حاضر این سه جزوه به صورت یکجا و با عنوان پکیج راهنمای حل مسائل مبحث نوزدهم و با تخفیف بیشتر خدمت داوطلبان عزیز ارائه می گردد:

جزوه اول:

همانطور که گفتیم آشنایی با مبانی انتقال حرارت برای درک مبحث ۱۹ و حل برخی از مسائل آن لازم است. همچنین برخی سوالات آزمون نظام مهندسی بدون توجه به مبحث نوزدهم، صرفا در زمینه انتقال حرارت است. پس لازم است داوطلب به مبانی انتقال حرارت، موازنه انرژی، شار حرارتی، مقاومت معادل عایق ها و لایه های حرارتی، مقاومت حرارتی و ضریب انتقال حرارت و غیره آشنا باشد. هدف از تألیف این جزوه، پاسخ به همین نیاز داوطلب است که در ۱۶ صفحه در خلال درسنامه و حل تشریحی ۷ مثال به این موضوع پرداخته شده است.

جزوه دوم:

در این جزوه انواع تقسیم بندی و گروه بندی ساختمان از جنبه های مختلف بیان شده و نحوه تعیین آن ها از متن کتاب یا پیوست ها تدریس می شود. این جزوه به دو بخش کلی تقسیم می شود. یکی آشنایی با نحوه دسته بندی ساختمان و بخش دوم آشنایی با پیوست های مبحث نوزدهم خواهد بود که اهمیت زیادی دارد و مقدمه ی حل اغلب مسائل مبحث نوزدهم است.

جزوه سوم:

در این جزوه اطلاعاتی که در جزوه قبلی کسب کردیم به بار می نشیند و نهایتا منجر به انتخاب نوع و ضخامت عایق دیوارها یا شیشه های ساختمان خواهیم شد. در این جزوه طراحی بر اساس دو روش کارکردی و تجویزی انجام خواهد شد. همچنین امکان افزایش ضریب انتقال حرارت مرجع و قائل شدن تخفیف در میزان عایق کاری به دلایل مختلفی از جمله امکان بهره گیری از انرژی خورشیدی توضیح داده خواهد شد که برای اولین بار در این جزوه به صورت مدوم توضیح داده می شود.

سایر جزوات مخصوص آزمون طراحی:

پکیج کامل راهنمای حل مسائل سایکرومتری که از ارزشمندترین جزوات در حوزه آزمون نظام مهندسی طراحی تاسیسات ساختمانی است و به مسائل مهمی از جمله نمودار سایکرومتری و مفاهیم آن نظیر دمای خشک، دمای تر، رطوبت نسبی، رطوبت مطلق و دمای شبنم، ایرواشر و کولر آبی، برج خنک کن، سختی گیر، چیلرهای جذبی و تراکمی، کویل و هواساز و غیره می پردازد.

جزوه “راهنمای حل مسائل پمپ در آزمون نظام مهندسی” یکی دیگر از جزوات مسئله محور منتشر شده است که بیشتر مربوط به آزمون طراحی است. همچنین جزواتی نظیر انتقال حرارت، بادزن ها و غیره نیز در دست تالیف است که به زودی در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

سایر پکیج ها:

پکیج اول ارائه شده از همین نویسنده تحت عنوان “پکیج جزوات راهنمای حل مسائل تعویض و تخلیه هوا” که شامل سه جزوه راهنمای حل مسائل تعویض هوای طبیعی و مکانیکی، تخلیه هوا و هود آشپزخانه های تجاری و تعویض هوای پارکینگ و موتورخانه تبرید است. پکیج دوم ارائه شده از همین نویسنده تحت عنوان “پکیج راهنمای حل مسائل مبحث ۱۷” شامل سه جزوه راهنمای حل مسائل لوله کشی گاز و نوارپیچی و فواصل آن، دودکش و تأمین هوای احتراق است. همچنین

 

دیدگاهتان را بنویسید