جزوه راهنمای حل مسائل دودکش در آزمون نظام مهندسی تأسیسات مکانیکی – نظارت و طراحی

راهنمای حل مسائل دودکش

راهنمای حل مسائل دودکش در آزمون نظام مهندسی تأسیسات مکانیکی – نظارت و طراحی

به گزارش کلید واژه با کمک دوست عزیزمان جناب مهندس مصطفی موسوی دارای مدرک کارشناسی ارشد مکانیک  از دانشگاه خواجه نصیر توانستیم اولین سری جزوات رشته تاسیسات مکانیکی را برای اولین بار برای داوطبلان عزیز آماده کرده و در سایت قرار دهیم، اولین جزوه ای که از این سری جزوات آماده شده، جزوه راهنمای حل مسائل دودکش در آزمون نظام مهندسی تأسیسات مکانیکی – نظارت و طراحی می باشد که توضیحات آن را در پایین مشاهده مینمایید

مقدمه:
در آزمون¬های نظام مهندسی رشته تأسیسات مکانیکی، علاوه بر سؤالاتی که مبتنی بر خواندن اعداد از متن مباحث یا نشریات مطرح می¬شود و مستلزم خواندن و تسلط بر منابع مربوطه است، همواره بخشی از آزمون اختصاص به سؤالاتی دارد که از داوطلب انتظار حل مسئله و استنباط از جداول، نمودارها و فرمول¬های پایه مهندسی مکانیک است.
از آنجایی که بخش قابل توجهی از داوطلبین این آزمون ها را مهندسان شاغلی تشکیل می¬دهند که مدتی است از فضای آکادمیک فاصله گرفته اند، تسلط سابق بر روش های حل مسئله را ندارند.
عامل دیگری که باعث می شود داوطلبین در حل مسائل دچار چالش شوند پراکنده بودن ملزومات حل مسائل در بین مباحث است که نیاز به جمع آوری و تدوین آن¬ها به صورت یکجا وجود دارد.
جزوات مسئله محور به انجام این مهم می¬پردازند. در این جزوه ها هرآنچه در حل مسئله در مباحث مربوطه یا نشریات لازم بوده آمده است تا داوطلب روش حل مسئله را بیاموزد و دچار سردرگمی نشود.
تذکر: این جزوه صرفا راهنمای حل مسئله است و مطاله¬ی آن نباید جایگزین مطالعه بخش مربوطه در مباحث مقررات ملی ساختمان شود. در هر صورت داوطلب باید متن مبحث را نیز خوانده و به آن تسلط داشته باشد.
در این جزوه چه می خوانیم؟
این جزوه دارای پنج فصل است که شامل درسنامه و حل مثال¬های کاربردی هر بخش می¬شود. برخی مثال¬ها به فراخور نیاز برای تفهیم مطلب، تألیفی و برخی دیگر مسائل مهم آزمون¬های نظام مهندسی هستند. تعداد کل مثال¬های این جزوه ( با توجه به این که هر مثال چندین بخش دارد، ۲۳ مثال و یک تمرین است. فصول کتاب به قرار زیر است:
فصل اول: نکات و تعاریف
در این فصل چکیده¬ای از نکات و تعاریف کلی که در فصل¬های دیگر کاربرد دارد را می¬خوانیم. نکات این فصل از مباحث ۱۴ و ۱۷ استخراج شده اند که در طی حل مسائل مختلف به آن رجوع می¬کنیم.
فصل دوم: دودکش مستقل
در این فصل نحوه محاسبه قطر دودکش برای ساده ترین حالت دودکش، یعنی دودکش مستقل یک دستگاه و نحوه استفاده از جدول ۱۷-۸-۱ را می¬آموزیم که شامل ۴ حالت است. قرائت مستقیم، میان یابی بین ارتفاع ها، میان یابی میان طول رابط ها و میان یابی دوگانه. به علت پایه¬ای بودن این بخش، بیشترین مثال ها در این بخش آمده است که شامل ۲ مثال ۴ بخشی و یک مثال ۸ بخشی و در مجموع ۱۶ مثال است.
فصل سوم: دودکش مشترک
در این فصل نحوه محاسبه قطر دودکش یا طول لوله رابط برای دودکش مشترک در دو بخش چند دستگاه در یک طبقه ساختمان و چند دستگاه در طبقات مختلف ساختمان آموزش داده می¬شود. به دلیل پراکندگی نکات و ابهام در نحوه بیان آن ها در مبحث ۱۷، نکات آن را در دو جدول خلاصه کرده ایم که کلیه سوال های سال های قبل از طریق آن حل می شوند و از این حیث مهم ترین فصل کتاب است.
 مثال¬های این بخش شامل سوالات نسبتا دشوار ۹ الی ۱۲ محاسبات دودکش در آزمون نظام مهندسی طراحی تأسیسات مکانیکی اردیبهشت ۹۷ است که به طور کاملا تشریحی حل و توضیح داده شده است.
فصل چهارم: انتخاب ضخامت دودکش
این فصل که کوتاه ترین فصل کتاب است برگرفته از مبحث ۱۷ است که با توجه به سادگی آن مثالی برای آن حل نشده است اما چیزی از اهمیت آن کم نمی کند.
فصل پنجم: محاسبه ابعاد دودکش با مصالح ساختمانی
نکات این بخش از مبحث ۱۴ استخراج شده است. با توجه به این که بند مربوط به این سوالات در مبحث ۱۴ به صورت تشریحی است، در این بخش علاوه بر تفکیک نکات مهم، با ترسیم چند شکل، چکیده ی این نکات را در شکل آورده ایم که چه برای درک مطلب و چه برای ارجاع در جلسه آزمون کار را بسیار راحت می¬کند. این اشکال شامل ابعاد دیواره¬های دودکش با مصالح ساختمانی و فواصل معبرهای دود از یکدیگر و همچنین انواع چیدمان ممکن برای چند معبر در یک دودکش و ابعاد به دست آمده در هر حالت. در انتهای این فصل مثالی از آخرین آزمون برگزار شده یعنی مهر ۹۸ با حل تشریحی آن آورده شده است.
پیوست:
در پیوست برای راحتی داوطلب، جداول مورد نیاز برای حل مسائل دودکش که در جزوه استفاده شده بود از مبحث ۱۷  و همچنین حل تمرین انتهای فصل ۳ آورده شده است.
سخن پایانی: با توجه به این که این جزوه فقط برای یک گروه از مسائل مطرح در آزمون نوشته شده است، در تألیف آن اصل بر خلاصه و مفید بودن مطالب بوده است. تسلط بر این مبحث مستلزم حل نمونه سوالات مربوط به این مبحث از آزمون های سال های گذشته است که همگی با مطالب این جزوه به راحتی قابل حل هستند.
با آرزوی موفقیت
برای دیدن چند صفحه نمونه از جزوه حل سوالات دودکش از اینجا دانلود کنید (دانلود نمونه)
برای خرید جزوه راهنمای حل مسائل دودکش در آزمون نظام مهندسی تأسیسات مکانیکی – نظارت و طراحی روی لینک خرید زیر کلیک کنید و بعد از خرید یک فایل pdf میتوانید دانلود کنید

مطالب مفید و مرتبط با این نوشته:

جزوات رشته تاسیسات مکانیکی

جزوه راهنمای حل مسائل تخلیه هوا و هود

دیدگاهتان را بنویسید