نمونه سوالات مبحث ۶ بارهای وارده بر ساختمان – تست ها تالیفی میباشد- ویرایش ۱۳۹۸

نمونه سوالات مبحث ۶ بارهای وارده بر ساختمان - تست ها تالیفی میباشد.

نمونه سوالات مبحث ۶ بارهای وارده بر ساختمان – تست ها تالیفی میباشد.

نمونه سوالات تالیفی مبحث ششم (۶)  مقررات ملی ساختمان که مربوط به بارهای وارده بر ساختمان میباشد توسط مهندس یوسف نژاد از اعضای تیم سایت کلید واژه دات آی آر تهیه و طراحی شده و در اختیار شما داوطلبان عزیز قرار گرفته

تعداد سوالات این فایل ۱۴۲ سوال میباشد که ۴۱ سوال مربوط به آزمون نظام مهندسی رشته عمران سالهای ۹۲ تا ۹۹ و ۱۰۱ سوال تالیفی میباشد. و بر اساس ویرایش جدید مبحث ۶ میباشد.

 

این نمونه سوالات بصورت تستی می باشد و در پاسخنامه فقط گزینه صحیح به همراه بند مربوطه و شماره صفحه پاسخ صحیح درج شده و  دارای راه حل تشریحی نمیباشد

برای دیدن نمونه پاسخنامه سوالات مبحث ۶ روی تصویر زیر کلیک کنید

 

نمونه سوالات مبحث ۶ بارهای وارده بر ساختمان - تست ها تالیفی میباشد- ویرایش ۱۳۹۸

مبحث ششم مقررات ملی ساختمان با عنوان بارهای وارد بر ساختمان یکی از منابع آزمون صلاحیت های (محاسبات، نظارت، اجرا، ارزیابی طرح و اجرای بهسازی، طرح و اجرای گود پی و سازه نگهبان) رشته عمران می باشد.

اولین ویرایش این مبحث در سال ۱۳۸۰ که دربرگیرنده دو آیین نامه، حداقل بارهای وارده بر ساختمان و ابنیه فنی (استاندارد ۵۱۹) و آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰) توسط دفتر تدوین مقررات ملی ساختمان منتشر گردید. در سال ۱۳۸۴ با توجه به تغییرات ایجاد شده در استاندارد ۲۸۰۰ کمیته تخصصی مبحث ششم این مبحث را مورد بازنگری قرار داد و ویرایش دوم بارهای وارد بر ساختمان تدوین شد.

در سال ۱۳۹۲ با توجه به تحقیقات و پیشرفت های علمی و همچنین گذشت ۸ سال از ویرایش قبلی مبحث ششم کمیته تخصصی این مبحث تصمیم به بازنگری این مبحث گرفت که مهمترین تغییر ویرایش سوم نسبت به ویرایش قبلی اضافه شدن بارهای مربوط به سیل، باران و یخ بود.

آخرین ویرایش مبحث ششم مقررات ملی در سال ۱۳۹۸ مطابق با ویرایش های جدید آیین نامه های معتبر بین المللی و همچنین آیین نامه و استانداردهای به روز شده داخلی تهیه و تدوین و از مورخه ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ جهت طراحی، نظارت و اجرای ساختمان ها ابلاغ گردید.

متذکر می گردد که با توجه به متن ابلاغیه ویرایش سوم مبحث ششم (سال ۹۲) تا مورخه ۱۴۰۰/۱۰/۰۱ معتبر است و بعد از این تاریخ فقط ویرایش سال ۱۳۹۸ ملاک عمل خواهد بود.

ویرایش چهارم شامل ۱۱ فصل و ۵ پیوست می باشد که نسبت به ویرایش قبلی فصل انفجار از این ویرایش حذف و در مبحث ۲۱ به آن پرداخته شده است و ۳ پیوست جدید به آن اضافه شده است و که به شرح ذیل می باشد.

فصل اول: کلیات

شامل کلیات و تعاریف، دامنه کاربرد، گروه بندی ساختمان ها و سایر سیستم های سازه ای می باشد.

فصل دوم:ترکیب بارها

بعد از معرفی علایم اختصاری ترکیب بارها در برابر باهای ثقلی و محیطی و همچنین حوادث غیرعادی و ملاحظات بهره برداری مطرح شده است که عمده تغییر ویرایش جدید مبحث ششم در فصل دوم نسبت به ویاریش قبلی یکسان شدن ترکیب بارهای سازه های فولادی و بتنی است.

فصل سوم:بار مرده

وزن اجزای ساختمان و مصالح مصرفی، وزن تاسیسات و تجهیزات ثابت و وزن تیغه ها و دیوارها مطرح شده است که در ویرایش قبلی وزن تیغه ها و دیوارها در فصل بار زنده مورد بحث قرار گرفته بود.

فصل چهارم:بارهای خاک و فشار هیدوراستاتیکی

در این فصل فشار جانبی، زیر فشار وارد بر کف و شالوده و ضرایب اطمینان در مقابل لغزش و واژگونی و برکنش مورد بحث قرار گرفته است و بارهای طراحی جانبی خاک که در ویرایش قبلی بود از ویرایش جدید حذف شده است.

فصل پنجم: بار زنده

در فصل پنجم بار زنده گسترده یکنواخت و متمرکز کف هاو بام ها، بار زنده مشخص نشده کف ها، کاخش بار زنده طبقات و بام، بارهای وارد بر سیستم جان پناه، میله دستگیره، بارهای ضربه ای و بار جراثقال مطرح شده است.

فصل ششم: بار سیل

در این فصل تعاریف، الزامات و بارهای طراحی، ترکیب اثرات سیل و خاک، ضرایب اطمینان در مقابل لغزش، واژگونی و برکنش کف ها مورد بررسی قرار گرفته است.

فصل هفتم:بار برف  

موارد مطرحه شده در این فصل بار برف بام، بار برف مبنا، بارگذاری متوازن و نامتوازن، نامناسب ترین وضع بارگذاری، برف لغزنده، سربار بارن بر برف، ناپایداری برکه ای و انباشتگی آب، انباشتگی برف می باشد.

فصل هشتم:بار باران

در این فصل به بررسی تخلیه آب باران بام، بارهای ناشی از باران طرح، ناپایداری برکه ای و انباشتگی آب پرداخته شده است.

فصل نهم: بار یخ

این فصل شامل موارد: وزن یخ، ضخامت طراحی یخ ناشی از یخ زدگی باران، ضخامت اسمی یخ . اثر باد بر سازه ها و اجزا پوشیده از یخ می باشد.

فصل دهم: بار باد

موارد مطرح شده در این فصل شامل: سرعت و فشار مبنای باد، فشار باد بر ساختمان ها و سایر سازه ها، ضرایب تغییر سرعت، پستی و بلندی زمین، اثر بازشو، هم راستایی باد، بارگذاری بخشی از وارد بر سازه باربر اصلی، کنترل سازه ساختمان ها در برابر باد سطح بهره برداری و ضوابط عمومی ساختمان ها و سازه ها برای باد می باشد.

فصل یازدهم: بار زلزله

در این فصل ضوابط کلی طراحی در برابر بار زلزله، الزامات ژئوتکنیکی، ارزه خیزی مناطق، گروه بندی ساختمان ها بر حسب اهمیت، نظم سازه ای و سیستن سازه ای، زلزله های مبنای طراحی، کنترل ساختمان در برابر زلزله سطح بهره برداری و … مورد بررسی قرار گرفته است.

پیوست ۶-۱ طراحی ساختمان ها به روش عملکردی

پیوست ۶-۲ جرم مخصوص مواد، جرم واحد حجم مصالح و …

پیوست ۶-۳ بار زنده کف انبارهای اجناس

پیوست ۶-۴ ضوابط تکمیلی محاسبه اثرات باد بر سازه ها

پیوست ۶-۵ تقسیم بندی مناطق کشور برای بار برف

از آنجاییکه در آخرین آزمون برگزار شده در سال ۹۹ مبنای طرح سوالات از مبحث ششم، ویرایش سال ۹۲ بوده است و با توجه به آنکه در آزمون بعدی از ویرایش چهارم مبحث ششم سوال مطرح می شود مجموعه سوالاتی از ویاریش جدید این مبحث تهیه شده است که سوالات به صورت تستی است و در پاسخنامه شماره صفحه بند یا جدول مورد نظر درج شده است که این سوالات مناسب آزمون های نظارت و اجرا می باشد اما برای تسلط بیشتر بر مبحث ششم داوطلبان آزمون محاسبات، ارزیابی طرح و اجرای بهسازی، طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان هم می توانند از این محصول استفاده نمایند. تعداد سوالات ۱۴۲ سوال می باشد.

برای خرید تست های تالیفی مبحث ششم مقررات ملی از لینک زیر استفاده کنید

********************

مهم: برای دیدن نمونه سوالات بقیه مباحث ۲۲ گانه اینجا کلیک کنید.

********************

19 دیدگاه برای ”نمونه سوالات مبحث ۶ بارهای وارده بر ساختمان – تست ها تالیفی میباشد- ویرایش ۱۳۹۸“

 1. با عرض سلام من نمونه سوالات مبحث 3 و9 را خرید کردم ولی ارسال نشد لطفا پیکیری کنید

  1. سلام به ایمیلتون ارسال شده و مجدد هم لینکا رو ارسال کردم
   لطفا اسپم و اینباکس ایمیلتون رو چک کنید
   با تشکر

 2. سلام
  من نمونه سئوالات مبحث 6 (1600 تومان) و مبحث 7 (1350 تومان) رو خریداری کردم
  هر دو تراکنش موفق بود و رسید پرداخت به ایمیلم اومده
  ولی لینک دانلود برام نیومد و نتونشتم دریافت کنم
  ممکنه راهنمایی کنید؟؟

 3. سلام چطور میشه کلید واژه های دوره های قبل رو بروز کنیم

 4. سلام وقت بخیر
  آقا جزو خلاصه مبحث 4 الزامات ساختمان رو هم دارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام
   دوست عزیز نمونه سوالا بصورت تالیفی میباشد بیشترش و نیازی به آپدیت نداره فقط با عوض شدن کتاب قابل استفاده نیست
   مث مبحث ۴ و ۵

  1. سعی میکنیم تا قبل آزمون آماده بشه
   انشاالله که بتونیم

  1. سلام
   شما ایمیلتونو اشتباه وارد کردید براتون ایمیل ارسال شده اما برگشت خورده
   تلگرامم بهتون خودم پیام دادم اما هنوز نخوندید

دیدگاهتان را بنویسید