طرح کارآموزی مهندسان پیش از ورود به حرفه (نظام مهندسی)

کار آموزی مهندسان

طرح کارآموزی مهندسان پیش از ورود به حرفه (نظام مهندسی)

به گزارش کلید واژه به نقل از  سایت دفتر مقررات ملی ساختمان طرح آموزش کارآموزی مهندسان قبل از ورود به حرفه در استان فارس به اجرا در خواهد آمد همچنین در دوره‌های آموزش در هفت رشته مهندسی نیز بازنگری خواهد شد

در سومین نشست مدیران مسکن و ساختمان منطقه ۵ کشور، برنامه طرح آموزش کارآموزی مهندسان توسط استان فارس ارائه و مقرر شد تا پس از تأیید جهت اجرا به سازمان ابلاغ شود و در صورت اجرای موفق در استان فارس به سایر استان‌های کشور تسری یابد.

به گزارش کلید وااژه، سومین نشست مدیران مسکن و ساختمان منطقه ۵ کشور (شامل استان‌های کرمان، فارس، هرمزگان، بوشهر، سیستان‌وبلوچستان و ادارات کل راه و شهرسازی کرمان جنوب و لارستان) به منظور تبیین پیش‌نویس آیین نامه کنترل ساختمان، سیاست‌های توسعه مسکن در کشور و همچنین ارائه برنامه طرح آموزش کارآموزی مهندسان در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

در این نشست که به همت دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان برگزار شد برنامه طرح آموزش کارآموزی مهندسان توسط استان فارس ارائه شد.

بر اساس این گزارش، در اجرای تفاهم‌نامه‌ای که به امضای حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی و فرج‌الله رجبی رئیس سازمان نظام‌مهندسی‌ساختمان کشور رسید، سازمان نظام مهندسی استان فارس  به مدت دو سال به عنوان پایلوت اجرای طرح کارآموزی مهندسان پیش از ورود به حرفه معرفی شد. تفاهم‌نامه فوق در راستای تحقق اهداف بندهای ۳، ۵ و ۶ از ماده ۲ و بندهای ماده ۲۱ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و به منظور ایجاد بستری مناسب برای اجرای ماده ۲۵ قانون و ماده ۵ آیین‌نامه اجرایی آن و انجام کارآموزی مؤثر دانش‌آموختگان متقاضی ورود به حرفه به امضا رسید.

بر اساس تفاهم‌نامه فوق نیز مقرر شد تا استان فارس محتوای آموزشی و گردش کار اجرایی آن را تدوین کرده و برای تصویب به وزارت راه وشهرسازی ارجاع دهد تا پس از تأیید جهت اجرا به سازمان ابلاغ شود. این طرح درصورت اجرای موفق آن در استان فارس به سایر استان‌ها تسری می‌یابد.

بازنگری دوره‌های آموزشی در هفت رشته مهندسی

به گفته مانی‌فر شیوه‌نامه‌های مرتبط با آموزش نیز مورد بازنگری قرار گرفته و در این رابطه جهت اخذ نظارت استان‌ها مکاتباتی با تمامی استان‌های کشور انجام شده است. دوره‌های آموزش در هفت رشته مهندسی نیز در حال بازنگری است که تمامی آن‌ها در قالب پیشنهاد هستند و باید به تصویب وزارت راه و شهرسازی برسند.

ارائه کنندگان آیین نامه گردشکار اجرایی طرح آموزش کارآموزی مهندسان در بیان چرایی تهیه این برنامه، کمبود اطلاعات مهندسان در ارائه خدمات حرفه‌ای با توجه به شرح خدمات، ضعف ساختار تشخیص صلاحیت حرفه‌ای مهندسان و نیاز به تجدیدنظر بنیادی در سیستم آموزش مهندسی کشور را عنوان کردند.
همچنین هدف از تهیه این طرح نیز تقویت رویکردهای کاربردی و عملی در آموزش مهندسان، به روز رسانی دوره‌های آموزشی موجود و آموزش مستمر مهندسی و به‌روزرسانی اطلاعات مهندسان است.

به گفته تهیه کنندگان این طرح آموزشی ابتدا وضعیت کنونی آموزشی مهندسی در دانشگاه‌ها مورد بررسی قرار گرفت که بر اساس آن، عدم ارائه دروس کاربردی- تخصصی حرفه ای، افت سطح کیفی آموزش مهندسی، متناسب نبودن تعداد فارغ التحصیلان با نیازهای بازار کار خدمات مهندسی، عدم توجه کافی به آموزش مقررات ملی ساختمان بخشی از ترسیم وضعیت موجود است.

بر همین اساس نیز تدوین دوره‌های آمادگی ورود به حرفه به منظور آشنایی با حرفه مهندسی، آموزش تخصصی مقدماتی و کارآموزی حرفه‌ای، جلوگیری از ارائه مطالب تکراری، تعریف دوره‌های تکمیلی با رویکرد کاربرد عملی نسبت به مرحله قبل و تبیین نوآوری و ابتکار در دستور کار قرار خواهد گرفت.

همچنین تعریف دوره‌های بازآموزی (مهندسان پایه سه و بالاتر) با اهداف ضرورت آموزش مستمر، آموزش دستاوردهای نوین، تشویق به تهیه مقالات فنی و مهندسی و ثبت تجارب حرفه‌ای از دیگر اقداماتی است که پیشنهاد شده است.

تشکیل کمیته‌های ایمنی در اغلب استان‌

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان همچنین در نشست فوق از تشکیل کمیته‌های ایمنی در اغلب استان‌های کشور خبر داد.

همچنین تعریف دوره‌های بازآموزی (مهندسان پایه سه و بالاتر) با اهداف ضرورت آموزش مستمر، آموزش دستاوردهای نوین، تشویق به تهیه مقالات فنی و مهندسی و ثبت تجارب حرفه‌ای از دیگر اقداماتی است که پیشنهاد شده است. کار آموزی مهندسان

دیدگاهتان را بنویسید