هم‌اندیشی گروه‌های تخصصی مهندسین مکانیک در مشهد

مهندسین مکانیک

هم‌اندیشی گروه‌های تخصصی مهندسین مکانیک در مشهد

به گزارش کلید واژه به نقل از سازمان نظام مهندسی کشور جلسه هم‌اندیشی گروه‌های تخصصی مهندسین مکانیک سراسر کشور در در هتل خورشید تابان شهر مشهد برگزار گردید. در این همایش ۲ روزه اعضای هیئت رئیسه نظام مهندسی ساختمان کشور و جمعی از اعضای هیئت مدیره سازمان و مهندسین رشته مکانیک و تاسیسات ساختمانی نیز حضور داشتند،

جلسه هم‌اندیشی گروه‌های تخصصی مهندسین مکانیک سراسر کشور۱۰و ۱۱آبانماه جاری در شهر مشهد برگزار گردید   در این نشست که با حضور اعضای گروه تخصصی مکانیک شورای مرکزی، اعضای هیئت رئیسه گروههای تخصصی مکانیک استان‌ها، اعضای مکانیک هیئت مدیره استانها و مهندس احمدرضا طاهری اصل عضو هیئت رئیسه شورای مرکزی برگزار گردید.

در ابتدای جلسه  مهندس مصطفوی رئیس گروه تخصصی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور مشکلات و معضلات در زمینه مهندسی تاسیسات مکانیک را ارائه نمودند و همچنین دلیل برگزاری این نشست ها را بیان کرد و اشاره نمود متاسفانه در نشست قبلی که در استان قم برگزار گردید ۱۷ بند مصوب شد که اکثر بندهای فوق اجرایی نشده است که امیدواریم در ادامه شورای مرکزی و وزارت راه و شهرسازی این نقطه نظرات را دریافت و اجرایی نمایند

ایشان همچنین عنوان نمود  نیاز است که اینگونه نشست‌ها ادامه یابد.

در ادامه  مهندس طاهری اصل عضو  هیات رئیسه شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور به بحث تصویب آیین نامه اجرایی بهینه سازی مصرف انرژی که در مهرماه در هیات دولت تصویب شده است، اشاره نمود و گفت: مطابق آیین‌نامه فوق سه ماه فرصت است تا نسبت به بازنگری مباحث مقررات ملی ساختمان در جهت ممیزی انرژی ساختمانها، تعبیه سامانه های کنترلی ساختمان و ارزیابی و رتبه‌بندی ساختمان‌ها اقدام شود.

همچنین ایشان به بحث معاینه فنی موتورخانه ها و همکاری با وزارت نفت در این خصوص اشاره نمود و گفت باید در راستای اجرایی شدن مبحث ۲۲ و ۱۹ اقدامات تخصصی و جدی انجام دهیم و همچنین در خصوص آموزش اعضاضمن فعالیت حرفه ای نیز اقدام نماییم. در ادامه هر یک از اعضاء  مکانیک هیئت مدیره استانها و اعضای هیئت رئیسه گروه های تخصصی مکانیک استان ها نقطه نظرات خود را ارائه نمودند و مقرر شد جهت ایجاد وحدت رویه کلیه استان ها تفاهم نامه ها، دستورالعمل ها، کتاب ها و مواردی را که در حوزه مهندسی تاسیسات مکانیک تدوین نموده اند، به شورای مرکزی ارسال نمایند.

در خصوص آیین نامه اجرایی بهینه سازی مصرف انرژی نیز کلیه پیشنهادات در خصوص بازنگری مباحث مقررات ملی ساختمان را ارائه و در خصوص هر یک از مباحث مطرح شده گروه تخصصی شورای مرکزی جمع بندی نهایی را انجام دهد.

اصول معماری و ساختمان سبز و تناسب آن با مهندسی مکانیک در همایش مهندسان مکانیک ارایه شد .

هندس طاهری اصل عضو هیئت رئیسه و رئیس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور که در خصوص اصول معماری و ساختمان سبز و تناسب آن با مهندسی مکانیک سخنرانی نمود ، با تعریف ردپای اکولوژی و فضای زیست محیطی عنوان نمود: متاسفانه ردپای اکولوژیک کشور ۲.۶۶ در  هکتار به ازای هر نفر است و فضای زیستی و ظرفیت زیستی ما حدود ۸۸ درصد هکتار به اعضای هر نفر می باشد، که این وضعیت یعنی ناپایدار.

ایشان همچنین با تعریف اصول توسعه پایدار و معماری سبز و ساختمان سبز، دلایل بهره گیری از ساختمان های سبز را عنوان نمود و همچنین مباحثی که در استاندارد بین الملل ارائه نمود اشاره نمود.
مهندسینی که درساختمان سبز نقش بسیاری دارند مهندسین مکانیک هستند که با بهره گیری از انرژی های تجدید پذیر در ساختمان می‌توانند اصول اصلی توسعه پایدار که شامل مباحث اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی را رعایت کنند، لذا با تغییر نوع طراحی و طراحی بر اساس شرایط آسایش و احترام به کاربر به عنوان اصل می‌توان اصول توسعه پایدار را رعایت نمود.

مهندس طاهری اصل  همچنین انواع سیستم های بهینه سازی آب و انرژی را در ساختمانهای سبز همچون سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی، بازچرخانی آب، خاکستری بازیافت حرارت های خورشیدی و غیره را ارائه نموده و آلترناتیوهای مختلف جهت رسیدن به ساختمان سبز در مهندسین مکانیک را نیز تشریح نمودند.

منبع: سایت سازمان نظام مهندسی کشور http://www.irceo.net/

دیدگاهتان را بنویسید