راهنمای حل مسائل مبحث نوزدهم – جلد اول: مبانی انتقال حرارت

مبانی انتقال حرارت

 جلد اول: مبانی انتقال حرارت – راهنمای حل مسائل مبحث نوزدهم

به گزارش کلید واژه جزوه جدیدی از سری جزوات رشته تاسیسات مکانیکی توسط جناب مهندس مصطفی موسوی با نام مبانی انتقال حرارت آماده شده که توضیحات آنرا در زیر می خوانید
با توجه به این که در آزمون نظام مهندسی، به ویژه آزمون طراحی، برخی سوالات از مباحث پایه ای مکانیک مطرح می شود، و با توجه به فاصله ای که بسیاری از داوطلبان از محیط آموزشی گرفته اند، نیاز به جزوات خلاصه ای که بتواند بدون ریز شدن در جزئیات غیر ضروری و به صورت مختصر و مفید، آنچه یک داوطلب آزمون نظام مهندسی از دروس پایه ای نیاز دارد را یک جا جمع آوری کند حس می شد. لذا بر آن شدیم تا در ادامه ی جزوات مسئله محور، جزواتی را نیز به این بخش اختصاص دهیم تا نیاز داوطلبان در این زمینه نیز برطرف شود. پیش از این جزوات سایکرومتری و تبرید و پمپ در این راستا از همین نویسنده و وبسایت منتشر شد. جزوه حاضر تلاشی است جهت تکمیل بیشتر این مجموعه ی ارزنده.
مبحث نوزدهم، جهت صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان کاربرد دارد و از آنجایی که بیشترین هدر رفت انرژی از طریق گرما از ساختمان است، انتقال حرارت در آن نقش بسزایی را ایفا می کند. در این جزوه به بیان مباحث پایه ای انتقال حرارت و کاربرد آن در آزمون نظام مهندسی پرداختیم. این جزوه مقدمه ای است بر دو جزوه ی دیگر مبحث نوزدهم که مجموعا پکیج جزوات مبحث نوزده را تشکیل خواهند داد.

در این جزوه چه می خوانیم؟

در این جزوه ابتدا به بیان قانون پایستگی انرژی و سپس قانون انتقال حرارت فوریه می پردازیم. سپس معادل سازی جدارهای سری و موازی با مدارهای الکتریکی را جهت حل راحت تر مسائل آموزش می دهیم. و نهایتا با حل شش مثال مهم از آزمون های سال های گذشته نظام مهندسی، نحوه محاسبه اتلاف از جدارهای مختلف را توضیح می دهیم.

جزوات مرتبط:

از همین پکیج: جزوه بعدی این پکیج تحت عنوان راهنمای مبحث نوزدهم “جلد دوم: تقسیم بندی ساختمان ها و راهنمای پیوست ها” اختصاص به آموزش گروه بندی ساختمان ها از چند منظر (نیاز سالانه انرژی، زیربنای مفید و…) و همچنین راهنمای استفاده از پیوست های مبحث نوزدهم دارد. آخرین جزوه این مجموعه، راهنمای مبحث نوزدهم “جلد سوم: روش کارکردی و تجویزی، تأسیسات مکانیکی” که با استفاده از مطالب دو جزوه قبلی به طراحی جدارهای ساختمان جهت صرفه جویی هرچه بیشتر انرژی و هزینه به دو روش کارکردی و تجویزی می پردازد، همچنین سایر توصیه های مبحث نوزدهم برای تاسیسات مکانیکی را به صورت مدون توضیح می دهد.
سایر پکیج ها رشته تاسیسات مکانیکی: پکیج اول ارائه شده از همین نویسنده تحت عنوان “پکیج جزوات راهنمای حل مسائل تعویض و تخلیه هوا” که شامل سه جزوه راهنمای حل مسائل تعویض هوای طبیعی و مکانیکی، تخلیه هوا و هود آشپزخانه های تجاری و تعویض هوای پارکینگ و موتورخانه تبرید است. پکیج دوم ارائه شده از همین نویسنده تحت عنوان “پکیج راهنمای حل مسائل مبحث ۱۷” شامل سه جزوه راهنمای حل مسائل لوله کشی گاز و نوارپیچی و فواصل آن، دودکش و تأمین هوای احتراق است. سومین پکیج “راهنمای حل مسائل سایکرومتری و تبرید” است که در پنج جلد به طور مفصل بحث سایکرومتری (کولرهای آبی، کویل، تهویه مطبوع، چیلر تراکمی و جذبی، پمپ حرارتی، برج خنک کن و…) را آموزش می دهد. همچنین جزوه “راهنمای حل مسائل پمپ” نیز از همین نویسنده و وب سایت ارائه شده است که شامل مباحثی چون قوانین پمپ ها، توان پمپ، پمپ های سری و موازی و … است.

دانلود فایل نمونه این جزوه

مطالب مفید و مرتبط با این نوشته:

کلید واژه آزمون نظام مهندسی رشته تاسیسات مکانیکی

دیدگاهتان را بنویسید