جزوه راهنمای حل مسائل پمپ در آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی

راهنمای حل مسائل پمپ در آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی

جزوه راهنمای حل مسائل پمپ در آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی

به گزارش کلید واژه از سری جزوات رشته تاسیات مکانیکی اکنون جزوه راهنمای حل مسائل پمپ در آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی برای داوطلبان این آزمون آماده شده، این جزوه به همت دوست عزیزمان جناب مهندس مصطفی موسوی آماده شده در سایت قرار گرفت همچنین میتوانید سایر جزوات تاسیسات مکانیکی مشابه را از پایین همین صفحه مشاهده نمایید.

در آزمون های نظام مهندسی رشته مهندسی مکانیک علاوه بر مطالبی که در خلال مباحث و نشریات مربوطه مطرح شده است، بسیاری از مسائل نیز از اطلاعات پایه ای و عمومی مهندسی مکانیک مطرح شده است که برای پاسخگویی به این سوالات نیاز به تسلط نسبی به مسائل تئوری و دانشگاهی است. با توجه به این که بسیاری از داوطلبین در زمینه‌های مختلف حوزه مهندسی مکانیک مشغول اند با کلیه این مطالب درگیر نبوده اند تا  بر آن ها مسلط باشند و از طرفی فرصت مطالعه ی کافی ندارند. لذا وجود جزوات مختصر و مفیدی که مطالب را به صورتی که برای حل مسائل آزمون نظام مهندسی اختصاصی کرده باشد و به دور از مطالب تئوریک اضافی به روش‌های سریع حل مسئله پرداخته باشند ضروری به نظر می‌رسید.

لذا بر آن شدیم تا با ارائه مجموعه «جزوات مسئله محور» ویژه آزمون نظارت و طراحی تأسیسات مکانیکی به رفع این نیاز داوطلبان گرامی بپردازیم. این مجموعه تا کنون در ۱۰ جزوه ارائه شده است و به مرور بر آن افزوده می‌شود.

دهمین عضو این خانواده جزوه «راهنمای حل مسائل پمپ» است. با توجه به این که برخلاف مسائلی نظیر سایکرومتری و تبرید، این مبحث در آزمون نظارت نیز مورد توجه طراحان سؤال است، در نتیجه در کنار جزوات مسئله محوری از جمله مجموعه‌ی تعویض و تخلیه هوا و مجموعه راهنمای مبحث ۱۷، این جزوه نیز برای داوطلبین هر دو آزمون طراحی و نظارت مفید خواهد بود.

این جزوه در ۸ فصل و ۴۴ صفحه گردآوری شده است و در خلال آن ۱۵ مثال مهم که بیشتر آن‌ها از آزمون‌های سال‌های گذشته نظام مهندسی (از جمله مهر ۹۸) آورده شده است. در انتهای بسیاری از مثال ها با آوردن بخشی تحت عنوان «بحث» به بررسی چگونگی و چرایی تغییر و تأثیر متغیرهای دیگر مسئله (که موضوع مثال اصلی نبوده اند) پرداخته ایم تا مطلب برای داوطلب جا بیفتد.

سرفصل های جزوه 

فصل اول: یادآوری از مکانیک سیالات

در این فصل به مرور مطالب ضروری برای حل مسائل پمپ از جمله معادله پیوستگی، برنولی، افت اصطکاکی پرداخته شده است.

فصل دوم: توان پمپ

در این فصل به مرور انواع توان (مفید، ترمزی و کل)، معادلات آن در دو دستگاه SI و IP و همچنین نحوه محاسبه توان و دبی پمپ سیرکولاتور می‌پدازیم.

فصل سوم: منحنی مشخصه

در این فصل با معرفی منحنی مشخصه پمپ و معرفی و نحوه محاسبه منحنی مشخصه سیستم، نحوه کار با معادلات درجه دو منحنی مشخصه و یافتن نقطه کارکرد پمپ را آموزش می‌دهیم.

فصل چهارم: ارتفاع مثبت مکش خالص (NPSH)

در این فصل ارتفاع مثبت مکش خالص موجود (یعنی ANPSH یا NPSHA) و نحوه محاسبه آن با دو روش مختلف را با رسم شکل و معادلات مربوطه آموزش داده ایم. سپس ارتفاع مثبت مکش خالص مورد نیاز (یعنی RNPSH یا NPSHR) و نسبت آن با ارتفاع مثبت مکش خالص موجود را توضیح داده ایم. همچنین مفهوم محاسبه ارتفاع مکش پمپ ماکزیمم را آموزش داده ایم.

فصل پنجم: به هم بستن سری و موازی پمپ ها

این فصل که مهم ترین و محبوب ترین فصل جزوه است در اغلب آزمون ها مورد علاقه طراحان سوال و البته مفصل ترین فصل جزوه نیز است. در این فصل به هم بستن دو پمپ غیر مشابه و مشابه به صورت سری و موازی به وسیله نمودارها، جداول و معادلات مربوطه توضیح داده شده اند. نقاط کار پمپ سری و موازی در حالت یک پمپ روشن و دو پمپ روشن و روابط دبی و هد یا فشار آن ها با یکدیگر را دقیق بررسی کرده ایم. بیشترین سهم از مثال های جزوه را این فصل دارد.

فصل ششم: روابط تشابهی پمپ ها

در این فصل نحوه تغییر متغیرهای پمپ (از جمله دبی جرمی و حجمی، هد، فشار و توان پمپ) در حالت دور متغیر، قطر پروانه متغیر (و تراش پروانه پمپ) و چگالی متغیر در قالب جدولی از معادلات کاربردی آورده شده است و نحوه استفاده از آن ها در مثال ها توضیح داده شده است.

فصل هفتم: پدیده کاویتاسیون

در این فصل به نحوه ایجاد پدیده، انواع آن، اثرات، عوامل مؤثر و راه های پیشگیری از آن (از جمله کاهش NPSHR و افزایش NPSHA) آورده شده است.

فصل هشتم: پدیده ضربه قوچ

در این فصل نیز پدیده ضربه قوچ، عوامل ایجاد و برخی ابزارهای جلوگیری از آن (همراه با تصاویری از معروف ترین آن ها) آورده شده است.

جزوات مرتبط با این جزوه برای رشته مکانیک

جزوات مرتبط: همانطوری که در ابتدای نوشته عرض کردیم، این مجموعه شامل جزوات آموزش حل مسائل در بخش های مختلف مورد سوال در آزمون های نظام مهندسی است و در قالب چند پکیج ارائه شده است و ادامه نیز خواهد داشت. از جمله پکیج های ارائه شده تا کنون «پکیج سه جزوه تعویض و تخلیه هوا» و «پکیج سه جزوه راهنمای حل مسائل مبحث ۱۷» ارائه شده است که این دو پکیج که اکثر مطالب مبحث ۱۴ و ۱۷ را که با یکدیگر همپوشانی نیز دارند پوشش می دهد. در صورت تهیه این جزوات به صورت پکیج به داوطلبین گرامی تخفیف داده خواهد شد. پکیج سوم «راهنمای حل مسائل سایکرومتری و تبرید» است که ویژه داوطلبین آزمون طراحی آماده شده است و تا کنون دو جزوه آن ارائه شده است که با انتشار عضو سوم این پکیج (به زودی) این پکیج نیز مشمول تخفیف ویژه خواهد شد.

با آرزوی موفقیت برای داوطلبین گرامی

دانلود نمونه جزوه حل مسائل پمپ

مطالب مفید و مرتبط با این نوشته:

کلید واژه آزمون نظام مهندسی رشته تاسیسات مکانیکی

5 دیدگاه برای ”جزوه راهنمای حل مسائل پمپ در آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی“

  1. با سلام خدمت دست اندر کاران مجموعه
    آیا امکان انتشار جزوات مربوط به مبحث ۱۶ وجود دارد

دیدگاهتان را بنویسید