ابلاغ ویرایش جدید مبحث ۸ (ویرایش ۱۳۹۸) ساختمان های بنایی

ابلاغ ویرایش جدید مبحث ۸ (ویرایش ۱۳۹۸) ساختمان های بنایی

ابلاغ ویرایش جدید مبحث ۸ (ویرایش ۱۳۹۸) ساختمان های با مصالح بنایی

به گزارش کلید واژه به نقل از دفتر مقررات ملی ساختمان ابلاغ ویرایش جدید مبحث ۸ (ویرایش سوم ۱۳۹۸) توسط وزیر راه و شهرسازی جناب آقای دکتر محمد اسلامی ابلاغ شد.

متن نامه ابلاغیه که عکس آن را در زیر هم مشاهدی میکنید بدین شرح میباشد

جناب آقای دکتر رحمانی فضلی – وزیر محترم کشور

جناب آقای مهندس تابش – رئیس محترم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

جناب آقای مهندس رجبی – رئیس محترم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان

مدیران کل محترم راه و شهرسازی استان ها

با سلام

در اجرای ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، ویرایش سوم مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان با عنوان «طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی» توسط وزیر راه و شهرسازی برای اجرا از تاریخ ۹۸/۸/۰۱ در سراسر کشور ابلاغ گردید. زمان انقضای ویرایش ۱۳۹۲ مبحث هشتم دو سال پس از این ابلاغ خواهد بود و بنابراین از تاریخ ۹۸/۸/۰۱ لغایت دو سال بعد از آن، استفاده از هر کدام از دو ویرایش ۱۳۹۲ و ۱۳۹۸ مبحث هشتم مجاز شمرده خواهد شد.

محمد اسلامی

برای دیدن نامه ابلاغ ویرایش جدید مبحث ۸ در سایز اصلی رو عکس کلیک کنید

ابلاغ ویرایش جدید مبحث ۸ (ویرایش ۱۳۹۸) ساختمان های بنایی

مطالب مرتبط و مفید با مبحث ۸ مقررات ملی

نمونه سوالات تالیفی مبحث ۸

فیلم آموزشی مبحث ۸ (طرح و اجرای ساختمان های با مصالح بنایی)

 آزمون آزمایشی آنلاین رایگان مبحث هشتم (۸)

فیلم حل تست های نکته دار مبحث ۸ در آزمون محاسبات عمران

دانلود فایل مبحث ۸ مقررات ملی ساختمان

مشخصات کتاب ویرایش جدید مبحث ۸

مبحث هشتم مقررات ملی ( طرح و اجرای ساختمان های با مصالح بنایی – Masonry Buildings ) اولین ویرایش آن در سال ۱۳۸۴ و ویرایش دوم آن در سال ۱۳۹۲ و اکنون ویرایش سوم و آخرین ویرایش آن در سال ۱۳۹۸ به بازار عرضه شد.

ویرایش ۱۳۹۸ مبحث هشتم دارای پنج فصل شامل: کلیات، مشخصات مصالح و کنترل کیفیت، ضوابط عمومی، ساختمان‌های بنایی مسلح، ساختمان‌های بنایی با کلاف و سه پیوست می‌باشد.

در ویرایش جدید، بحث ساختمان‏‌های بنایی مسلح به‏ صورت جامع ارائه شده است. این ساختمان‌ها با توجه به عملکرد مناسب در برابر زلزله، در کشورهای پیشرفته لرزه‏‌خیز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. لذا با توجه به تکمیل و گسترش این فصل از مبحث با افزودن مباحث مربوط به بارگذاری، تحلیل و طراحی ساختمان‏‌های بنایی مسلح به روش مقاومت نهایی، مجموعه‏‌ای کامل در اختیار جامعه مهندسان قرار داده شده است تا مشوقی برای استفاده گسترده‏ از ساختمان بنایی مسلح در ایران باشد.

فصل پنجم ویرایش جدید مبحث، تحت عنوان ساختمان‏‌های بنایی با کلاف، بطور کلی دوباره‌‏نویسی شده است. این فصل نسبت به ویرایش قبلی گسترش قابل ملاحظه‏‌ای یافته‏ و بسیاری از ابهامات و کمبودهای موجود برطرف گردیده است. هم‏چنین، با توجه به وجود امکانات فنی و اقتصادی ساخت ساختمان‏‌های بنایی با کلاف در اقصی نقاط کشور، و نظر به آسیب‏‌پذیر بودن ساختمان‏‌های بنایی سنتی غیر‏مسلح (بدون کلاف)، بحث اخیر از مبحث هشتم حذف گردیده است.

رعایت الزامات مندرج در مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان در طراحی و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی، در کنار سایر مباحث مقررات ملی ساختمان و نیز استانداردها و آیین‌نامه‌های ساختمانی نقش مؤثری در ارتقای کیفیت این ساختمان‌ها خواهد داشت.

امیدواریم این مطلب مفید و مورد قبول شما دوستان عزیز واقع شده باشد

دیدگاهتان را بنویسید