معرفی نانو مواد مطابق با مبحث ۵ مقررات ملی ساختمان ویرایش ۹۶

معرفی نانو مواد مطابق با مبحث ۵ مقررات ملی ساختمان ویرایش ۹۶

مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان تحت عنوان مصالح و فرآورده های ساختمانی از منابع آزمون صلاحیت های (نظارت، اجرا) رشته عمران و صلاحیت (نظارت و اجرا) رشته معماری می باشد.

در این نوشتار به معرفی نانو مواد مورد استفاده در صنعت ساختمان می پردازیم.

معرفی نانومواد:

الف) نانو لوله کربنی: به دو دسته نانولوله های کربنی تک دیواره و نانولوله های کربنی چند دیواره تقسیم می شوند. میزان هدایت حرارتی و الکتریکی نانولوله های کربنی فوق العاده بالا است و استحکام بسیار بالایی دارند.

ب) نانورس: برای اصلاح خواص مکانیکی مواد پلیمری و به عنوان عامل استحکام در پلیمرها بکار می روند. در نانورس ها دو خاصیت مهم یعنی خالص بودن و ظرفیت تبادل کاتیونی سبب کاربرد موفقیت آمیز آن های شده است.

پ) نانو سیلیس: مزیت اصلی نانو سیلیس در مقایسه با میکروسیلیس، سطح ویژه بالای آن بوده که باعث می شود در بسترهای مورد استفاده برهم کنش بیشتری از خود نشان دهد. نانو سیلیس می تواند بلوری یا آمورف، متخلخل یا کاملا فشرده باشد.

ت) نانو اکسید روی: از این پودر به عنوان افزودنی در محصولاتی مانند سرامیک، سیمان و رنگ استفاده می شود. اکسید روی به دلیل خواص آنتی باکتریال دارای کاربردهای فراوانی می باشد.

ث) نانو دی اکسید تیتانیوم: سه نوع اکسید تیتانیوم بلوری به طور طبیعی وجود دارد: روتیل، آناتازو بروکیت، آناتاز و روتیل به صورت فوتوکاتالیستی فعال هستند. آناتاز خالص بسیار فعال تر از روتیل است.

ج) نانو نقره: نانو ذرات نقره به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده دارای خواص ضد باکتری با عملکرد فوتوکاتالیستی بالا است. افزودن نانو پودر نقره به عنوان عامل آنتی باکتریال و یا برای پوشش دهی در محصولات مختلفی مانند رنگ ها، کف پوش ها و بر روی محصولات نمای ساختمانی و بیمارستانی از کاربردهای این نانو ماده در صنعت ساخت و ساز است.

چ) نانو کربنات کلسیم: در مقیاس نانو عمدتا دو نوع کربنات کلسیم تجاری به صورت کربنات کلسیم آسیاب شده و کربنات کلسیم رسوبی وجود دارد. این دو نوع محصول از نظر شکل ذره و توزیع اندازه ذره دارای تفاوت هایی هستند. نانو ذرات کربنات کلسیم در پلیمر به عنوان سخت کننده، افزاینده لزجت و بهبود دهنده مقاومت به ضربه اضافه می شود. در مخلوط آسفالت استفاده از این نانو ذره سبب بهبود خواص خستگی می گردد.

دوستان و داوطلبان آزمون نظام مهندسی برای تسلط بیشتر به مباحث مقررات ملی ساختمان می توانند از منابع زیر استفاده نمایند:

نمونه سوالات مبحث ۵ مقررات ملی ساختمان مصالح و فرآورده های ساختمانی (تست های تالیفی)

کلیدواژه های آزمون نظام مهندسی

آزمون آنلاین مبحث ۵ مقررات ملی (مصالح و فرآورده های ساختمانی)

پاسخ تشریحی سوالات مبحث ۵ در آزمون اجرا عمران مهر ۹۹

پاسخ تشریحی سوالات مبحث ۵ آزمون نظارت عمران مهر ۹۸

پاسخ تشریحی تست های مبحث ۵ در آزمون اجرا عمران مهر ۹۸

پاسخ تشریحی تست های مبحث ۵ در آزمون نظارت معماری مهر ۹۸

آشنایی با فرآورده های سیمانی مورد استفاده در ساختمان بر اساس مبحث ۵

آشنایی با فلزات غیرآهنی مطابق با مبحث ۵ مقررات ملی ساختمان ویرایش سال ۹۶

دیدگاهتان را بنویسید