جزوه‌ی قوانین، مصوبات و آئین‌نامه‌های پرکاربرد ویژه‌ی آزمون نظام مهندسی شهرسازی

جزوه‌ی قوانین، مصوبات و آئین‌نامه‌های پرکاربرد ویژه‌ی آزمون نظام مهندسی شهرسازی
تاریخ انتشار: 9 سال قبل
فروشنده:
قیمت: 80,000 ریال

 

آزمون ورود به حرفه‌ی مهندسان شهرسازی به‌منظور دریافت پروانه‌ی مهندسی هر ساله توسط وزارت راه‌و‌شهرسازی برگزار می‌گردد. برای هرکدام از رشته‌های عضو سازمان نظام مهندسی منابع متفاوتی به‌عنوان مواد آزمون در سایت دفتر مقررات ملی ساختمان آمده است. این منابع برای رشته‌ی شهرسازی عبارت‌است از :

قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه اجرائی آن – ویرایش ۱۳۹۰

مبحث اول ( تعاریف )-ویرایش( ۱۳۹۲ )

مبحث دوم ( نظامات اداری )-( ۱۳۸۴ )

مبحث چهارم ( الزامات عمومی ساختمان )-( ۱۳۹۲)

مبحث بیستم (علائم و تابلوها )-( ۱۳۸۴ )
مبحث بیست و یکم (پدافند غیر عامل )- ( ۱۳۹۱ )
مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
*اصول و مبانی مدیریت برنامه‌ریزی و طراحی شهری
*روش‌ها و شیوه‌های مدیریت برنامه‌ریزی و طراحی شهری
*مسائل شهرسازی ایران اعم از مدیریت برنامه‌ریزی شهری و طراحی شهری
حقوق، قوانین، مقررات و آئین‌نامه‌های مربوط به شهرسازی کشور ( نظیر قانون تغییر نام آبادانی و مسکن به وزارت مسکن و شهرسازی، قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، قانون شهرداری‌ها، آیین‌نامه بررسی و تصویب انواع طرح‌ها از سطح ملی تا محلی، مباحث عمومی حقوق شهری و مشابه)
اطلاعات تکنیکی لازم در زمینه انواع طرح‌ها و برنامه‌های شهرسازی ایران از سطح ملی تا محلی شامل طرح‌های آمایش، کالبد ملی، منطقه‌ای، ناحیه‌ای و محلی، هادی، جامع، ساختاری، تفصیلی، آماده‌سازی، شهرک‌سازی، شهرهای جدید، طراحی شهری، نوسازی و بهسازی، توانمند سازی، طراحی تفکیک اراضی شهری، انطباق کاربری اراضی شهری، طراحی انطباق شهری ساختمان‌ها و نظایر آن

* برای موارد ذکر شده منابع معتبر مورد نظر بوده و منبع خاصی معرفی نمی‌گردد.
تذکر۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان می‌باشد.

تذکر۲: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملّی ساختمان و سایر مدارک فنی و یا جمله کتاب‌های راهنمای مباحث، ملاک عمل مباحث مقررات ملّی ساختمان ملاک عمل خواهد بود.
تذکر۳: آخرین نسخه معتبر مدارک و منابع فنی و مباحث مقررات ملّی ساختمان اعلام شده ملاک عمل خواهد بود.

همان‌طور که در بالا آمده‌است فقط چند مورد اول دارای رفرنس مشخصی هستند و سایر مواد آزمون دارای منابع مشخصی نیستند و تنها به عنوان مباحثی که از آن‌ها سؤال مطرح خواهد شد اشاره شده‌است. در کتاب “مجموعه سؤالات آزمون ورود به حرفه‌ی مهندسان شهرسازی با پاسخ‌نامه‌ی تشریحی” نوشته‌ی فاطمه پیری و شقایق خدیو، در زیر پاسخ هر سؤال عنوان دقیق کتاب، مقاله یا هر رفرنس دیگری که پاسخ از آن انتخاب شده ، ذکر شده است. با توجه به تعداد زیاد رفرنس ‌ها نمی‌توان فقط چند کتاب مشخص را به عنوان منابع آزمون شهرسازی معرفی کرد اما با استفاده از رفرنس‌های ذکر شده در کتاب مذکور و نمودارهایی که در انتهای هر آزمون آورده شده می‌توان به منابعی که بیش‌ترین سؤالات از آن‌ها مطرح شده است دست‌یافت. در کنار این منابع برخی قوانین و آئین‌نامه‌ها وجود دارد که براساس سؤالات مطرح شده در آزمون‌ سال‌های قبل بارها از آن‌ها سؤال مطرح شده است و هر کدام از این قوانین در کتاب‌های متفاوتی آمده‌است به‌طوری‌که نمی‌توان یک رفرنس مشخص برای آن‌ها عنوان کرد. در این جزوه سعی بر آن بوده تا این قوانین در یک‌جا جمع گردد. برای کمک بیش‌تر به داوطلبان، سعی شده است برخی سؤالاتی که از این قوانین در آزمون دوره‌های گذشته مطرح شده‌است در کنار آن آورده شود تا داوطلبان بتوانند  با کاربرد این جزوه بیش‌تر آشنا شوند.

داوطلبانی که حداقل سه جزوه از مجموعه جزوات شهرسازی را خریداری نمایند از تخفیف ۱۵ الی ۲۰ درصدی برخوردار خواهندشد.