جزوه‌ی قوانین، مصوبات و آئین‌نامه‌های پرکاربرد ویژه‌ی آزمون نظام مهندسی شهرسازی

جزوه 2

آزمون ورود به حرفه‌ی مهندسان شهرسازی به‌منظور دریافت پروانه‌ی مهندسی هر ساله توسط وزارت راه‌و‌شهرسازی برگزار می‌گردد. برای هرکدام از رشته‌های عضو سازمان نظام مهندسی منابع متفاوتی به‌عنوان مواد آزمون در سایت دفتر مقررات ملی ساختمان آمده است. این منابع برای رشته‌ی شهرسازی عبارت‌است از :

قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه اجرائي آن – ويرايش 1390

مبحث اول ( تعاريف )-ويرايش( 1392 )

مبحث دوم ( نظامات اداري )-( 1384 )

مبحث چهارم ( الزامات عمومي ساختمان )-( 1392)

مبحث بيستم (علائم و تابلوها )-( 1384 )
مبحث بيست و يکم (پدافند غير عامل )- ( 1391 )
مصوبات شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران
*اصول و مباني مديريت برنامه‌ريزي و طراحي شهري
*روش‌ها و شيوه‌هاي مديريت برنامه‌ريزي و طراحي شهري
*مسائل شهرسازي ايران اعم از مديريت برنامه‌ريزي شهري و طراحي شهري
حقوق، قوانين، مقررات و آئين‌نامه‌هاي مربوط به شهرسازي كشور ( نظير قانون تغيير نام آباداني و مسكن به وزارت مسكن و شهرسازي، قانون تأسيس شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران، قانون شهرداري‌ها، آيين‌نامه بررسي و تصويب انواع طرح‌ها از سطح ملي تا محلي، مباحث عمومي حقوق شهري و مشابه)
اطلاعات تكنيكي لازم در زمينه انواع طرح‌ها و برنامه‌هاي شهرسازي ايران از سطح ملي تا محلي شامل طرح‌هاي آمايش، كالبد ملي، منطقه‌اي، ناحيه‌اي و محلي، هادي، جامع، ساختاري، تفصيلي، آماده‌سازي، شهرك‌سازي، شهرهاي جديد، طراحي شهري، نوسازي و بهسازي، توانمند سازي، طراحي تفكيك اراضي شهري، انطباق كاربري اراضي شهري، طراحي انطباق شهري ساختمان‌ها و نظاير آن

* براي موارد ذكر شده منابع معتبر مورد نظر بوده و منبع خاصي معرفي نمي‌گردد.
تذكر1: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّي ساختمان مي‌باشد.

تذكر2: در صورت تناقض بين مباحث مقررات ملّي ساختمان و ساير مدارك فني و يا جمله كتاب‌هاي راهنماي مباحث، ملاك عمل مباحث مقررات ملّي ساختمان ملاك عمل خواهد بود.
تذكر3: آخرين نسخه معتبر مدارك و منابع فني و مباحث مقررات ملّي ساختمان اعلام شده ملاك عمل خواهد بود.

همان‌طور که در بالا آمده‌است فقط چند مورد اول دارای رفرنس مشخصی هستند و سایر مواد آزمون دارای منابع مشخصی نیستند و تنها به عنوان مباحثی که از آن‌ها سؤال مطرح خواهد شد اشاره شده‌است. در کتاب “مجموعه سؤالات آزمون ورود به حرفه‌ی مهندسان شهرسازی با پاسخ‌نامه‌ی تشریحی” نوشته‌ی فاطمه پیری و شقایق خدیو، در زیر پاسخ هر سؤال عنوان دقیق کتاب، مقاله یا هر رفرنس دیگری که پاسخ از آن انتخاب شده ، ذکر شده است. با توجه به تعداد زیاد رفرنس ‌ها نمی‌توان فقط چند کتاب مشخص را به عنوان منابع آزمون شهرسازی معرفی کرد اما با استفاده از رفرنس‌های ذکر شده در کتاب مذکور و نمودارهایی که در انتهای هر آزمون آورده شده می‌توان به منابعی که بیش‌ترین سؤالات از آن‌ها مطرح شده است دست‌یافت. در کنار این منابع برخی قوانین و آئین‌نامه‌ها وجود دارد که براساس سؤالات مطرح شده در آزمون‌ سال‌های قبل بارها از آن‌ها سؤال مطرح شده است و هر کدام از این قوانین در کتاب‌های متفاوتی آمده‌است به‌طوری‌که نمی‌توان یک رفرنس مشخص برای آن‌ها عنوان کرد. در این جزوه سعی بر آن بوده تا این قوانین در یک‌جا جمع گردد. برای کمک بیش‌تر به داوطلبان، سعی شده است برخی سؤالاتی که از این قوانین در آزمون دوره‌های گذشته مطرح شده‌است در کنار آن آورده شود تا داوطلبان بتوانند  با کاربرد این جزوه بیش‌تر آشنا شوند.

داوطلبانی که حداقل سه جزوه از مجموعه جزوات شهرسازی را خریداری نمایند از تخفیف 15 الی 20 درصدی برخوردار خواهندشد.

نکته :دوستانی که قصد تهیه 2 جزوه کلمات کلیدی کتاب شورایعالی شهرسازی و معماری ویژه آزمون نظام مهندسی شهرسازی به همراه جزوه قوانین، مصوبات و آئین‌نامه‌های پرکاربرد ویژه‌ی آزمون نظام مهندسی شهرسازی را با هم دارند میتوانند با خرید از لینک زیر از تخفیف 15% بهرمند شوند

.

4 دیدگاه برای ”جزوه‌ی قوانین، مصوبات و آئین‌نامه‌های پرکاربرد ویژه‌ی آزمون نظام مهندسی شهرسازی“

 1. سلام من میخوام این جزوه رو بگیرم .چرا به روز نمیشه؟بعد تخفیف چه حوری اعمال میشه؟تو مبلغ کل چیزی کم نشد که؟….

  1. سلام
   جزوه ها مال خانوم مهندس پیری هست
   به روز شدنشم دست ایشونه و نحوه اعمال تخفیف
   دست ما نیست متاسفانه

پاسخ دهید